środa, 30 maja 2012

Podkładka nr 3

Kolejny zestaw serwetek. Wór jest na pewno mało tradycyjny. Po zrobieniu mam mieszane uczucia. Pewnie to kwestia gustu.

Podkładka nr 3
średnica ok. 15 cm


wtorek, 29 maja 2012

Podkładka nr 2

Dzisiaj kolejny drobiazg. Podstawka pod filiżankę, kieliszek, kufel do piwa  ;-) Wielu uzna to za rzecz zbyteczną, ale my - "robótkowcy" uważamy inacze Opcje j, nieprawdaż?

Podkładka  nr 2
ok. 13 cm średnicy
niedziela, 27 maja 2012

Obrus nr 1

 Oto moja pierwsza duża praca. Zrobiłam sobie obrus na święta wielkanocne dwa lata temu. Rozmiar ok 140 x 160 cm. Kolor ecru. Wzór kwiatowy ale nie całkiem tradycyjny, powtarzalny motyw. Wzór zaczerpnęłam z czasopisma któregoś tam :-). W czasopiśmie pokazany był bieżnik z pojedynczego rzędu kwadratów oraz kwadratowy obrusik z czterech kwadratów. Wzór jest powtarzalny i jedyną trudnością przy dużym formacie jest monotonność w powtarzaniu.
 Koleżance tak się spodobał, że zamówiła na Boże Narodzenie jeszcze większy w białym kolorze. Mój obrus to 3 kwadraty na 5, a jej to 4 kwadraty na 7. Na stole prezentował się pięknie dopóki nie zjechali się goście i trzeba było stół rozłożyć. Okazało się, że obrus przykrótki. Rozmiar obrusa pasuje do nierozłożonego stołu :-)
Koleżanka wpadła na genialny pomysł. Ponieważ wzór jest powtarzalny, wystarczy dorobić dwa rzędy i przyfastrygować w razie potrzeby :-) Po świętach odpruć. Genialne w swojej prostocie. To zaleta wzorów patchworkowych, można łatwo zmieniać rozmiar. Do następnych świąt muszę więc jej dorobić te dwa rzędy...
A tutaj prezentuję mój obrus. Jest niewyprasowany więc widać zgięcia, niestety.

Obrus nr 1


powtarzalny motywPodkładka nr 1

Między bardziej czasochłonnymi rzeczami lubię zrobić coś mniejszego. Na dziś podstawka. Poproszono mnie o zrobienie kilku kompletów o różnych wzorach, wszystkie mają być białe. Prezentuję więc białe. Myślę że kolorowe wyglądałyby nie gorzej a na pewno byłyby praktyczniejsze. Biały kolor jest z kolei bardziej odświętny. Ten wzór wykorzystywałam już wcześniej. A ponieważ zwykle robię coś większego, więc muszę skorzystać z pomocy blogowych koleżanek :-) (Lacrima - dziękuję) i poszukać w swoich archiwach. 

podkładka nr 1
średnica 12 cm


czwartek, 24 maja 2012

Miejsce pracy.....cd

  Ozdobą okien w mojej klasie są kwiatowe "żaluzje". W ramach zajęć artystycznych ozdobiliśmy okna klasowe. Teraz jest na pewno inaczej. Ale KOLOROWO!. Kwiatki zrobione są z grubej włóczki. Na porę zimową zaplanowałam gwiazdki a na wiosnę może motylki :-)

wtorek, 22 maja 2012

Moje miejsce pracy ......

Oto "kawałek" pokoju belfrów w mojej szkole. Wraz z koleżanką udekorowałyśmy trzy okna   firankami zamocowanymi na przyssawkach. 

Jakość zdjęć nie jest najlepsza bo świeciło słońce, a na zewnątrz widać park. Od ulicy wzór widać wyrażnie.  Mój wkład pracy to boczne kwiaty a koleżanki ptaki w środkowej szybie. Od kiedy zainstalowałyśmy firanki  , zniknął bałagan z parapetów :-)Prezentacja - zazdrostka

Dzisiaj prezentacja gotowych zazdrostek. Czas na coś innego w międzyczasie :-) Wykrochmalę wcześniej zrobione serwetki i zrobię kilka małych serweteczek.

zazdrostka nr 3
kolor biały
motyw powtarzalny 15-16 cmponiedziałek, 21 maja 2012

Kolejny etap - krochmalenie

Zazdrostka już skończona, dzisiaj ją nakrochmaliłam, napięłam i czekam aż wyschnie. Nie będzie to trwało długo, bo jest nawet duszno z gorąca. Teraz zrobię dla odmiany kilka małych serwetek (dziękuję bardzo Lacrimie za schematy na małe serwetki..Pozdrawiam wszystkie moje obserwatorki i nie tylko. Też do Was z przyjemnością zaglądam :-)


niedziela, 20 maja 2012

Szydełkuję :-)

Jestem w trakcie robienia kolejnej zazdrostki. Poproszono mnie, aby zrobić zazdrostkę na okno składające się z dwóch części, każda innego rozmiaru. Dłuższą skończyłam, teraz kończę krótszą część. Zadanie polegało na tym, że zazdrostka ta ma mieć tylko 30 cm i aby  wzór pasował do zazdrostki nr 1 (zdjęcie zamieściłam w poście z etykietą zazdrostka). Pierwsza zazdrostka ma ponad 40 cm, więc wzięłam ołówek do ręki i przerobiłam trochę wzór. 
Krateczki jeszcze nie wyglądają na "krateczkowate" ale jak trochę usztywnię firankę to się ukażą. Oczywiście nie omieszkam pochwalić się gotową pracą. Nie ma nic cenniejszego niż opinia koleżanek "po fachu". 
Teraz prezentuję bieżący stan zaawansowania :-). Dziękuję serdecznie za przemiłe komentarze  Życzę miłego dnia!
sobota, 19 maja 2012

Wirtualne wędrówki....

Dzisiaj, rozpoczęłam wirtualną wędrówkę po internecie. Odwiedziłam wiele bardzo ciekawych blogów osób (zapewne jedynie pań) , których pasją są robótki ręczne. Myślę, że będzie to początek wielu ciekawych znajomości. Byłam pod wrażeniem tego, co potrafią oraz tego jak o tym piszą. Chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą.Ponieważ jestem "młodym" blogowiczem , to nie mam się jeszcze czym pochwalić. Pozwoliłam sobie przystąpić na kilku już blogach do szacownego grona obserwatorów. Cieszę się, że będę mogła uczestniczyć w życiu artystycznym, "robótkoręcznym" moich szacownych koleżanek. Czuję, ze to jest odpowiednie dla mnie towarzystwo. Koleżanki, będę zaglądać do was systematycznie. Uskrzydla mnie myśl o istnieniu tylu bratnich dusz. Pozdrawiam serdecznie!

czwartek, 17 maja 2012

Serwetka nr 10

Na dworze zimno, więcej czasu na dzierganie :-)
Chcę pochwalić się serwetką, którą zrobiłam już kilka miesięcy temu. Teraz ją wykrochmaliłam i chcę ją zaprezentować. Teraz czasu mam mało, bo czas matur i jestem zajęta egzaminami, przygotowaniem kilku uczniów do matury.Jednakże w przerwach także szydełkuję. Teraz kończę zamówioną zazdrostkę. Jak skończę, to się pochwalę.

serwetka nr 10
średnica 33 cm
kolor ecru
czwartek, 10 maja 2012

Serwetka nr 9

Dzisiaj prezentuję małą serwetkę zrobioną z cieńszych nici. Trzeba się trochę więcej napracować aby zrobić taką małą serwetkę. tą zrobiłam na specjalne życzenie koleżanki. Znalazła taki wzór i chciała ją mieć. Nauczyłam ją robić na szydełku, ale jeszcze brakuje jej wprawy więc poprosiła o pomoc. Niedługo będzie robić sama to,co jej się spodoba :-)

serwetka nr 9
kolor biały
średnica 15 cmśroda, 9 maja 2012

serwetka nr 8

Małe co nieco. Serwetka np. pod filiżankę lub kieliszek. Ta na zdjęciu jest w kolorze ecru. 

 serwetka nr 8
średnica 16 cm
kolor ecru


sobota, 5 maja 2012

Zazdrostka nr 2

Dwa lata temu zrobiłam zazdrostkę, którą powiesiłam na oknie w klatce schodowej. Kilka koleżanek chciało ją zabrać bo im się podobała. Tak więc zabieram się do roboty. Teraz zrobię dłuższą , w kolorze ecru. Zaprezentuję ją, kiedy skończę :-)


czwartek, 3 maja 2012

Serwetka nr 7

Dzisiaj kolejna serwetka w ulubionym kolorze ecru. Wzór spodobał mi się od razu, jak tylko zobaczyłam jego schemat. Moim zdaniem nie jest taki tradycyjny, urzekł mnie prostotą i elegancją zarazem. Praca nad nim pozwoliła choć trochę odreagować bieżący stres. Pisanie bloga to kolejny sposób :-)

Serwetka nr 7
kolor ecru
średnica 38 cm